چی بخوریم؟

چی بخوریم؟

مرجع آشپزی ایرانی و بین المللی

To-bud-grains

سبز کردن جوانه برای سالاد

2.6 هزار بازدید
7 روز
مواد لازم

جوانه – به میزان لازم

طرز تهیه سبز کردن جوانه برای سالاد

دانه ها را خیس میکنیم (زمان خیس کردن هر دانه در آخر پست نوشته شده است) و آنها را در جای نیم گرمی می گذاریم. پس از مدت خیس شدن آنها را در یک آبکش می ریزیم و به آرامی زیر شیر آب میگیریم و در همان آبکش میگذاریم تا آب آن خوب جدا شود تا نپوسد. سپس در یک ظرف پیرکس یا سینی کوچک که لبه های بلند دارد می ریزیم و پارچه ی مرطوب روی آن می کشیم و هر صبح و شب عمل شستن (به آرامی) و آبکش کردن را تکرار میکنیم.(در تابستان در شبانه روز 3 بار عمل شستن را انجام می دهیم) در تمام مدت ظرف را در محلی که تاریک و نسبتاً گرم قرار میدهیم . باید اندکی آب در ته دانه وجود داشته باشد.

بستگی به نوع دانه زمانی بین 3 تا 5 روز و یا بیشتر جوانه می زند بعد از جوانه زدن جوانه ها را در پشت پنجره رو به آفتاب قرار میدهیم جوانه را همیشه مرطوب نگه میداریم ، عمل شستن و آبکش کردن را همچنان ادامه می دهیم. بعد از یک تا دو روز در جلوی نور خورشید ماندن جوانه ها آماده سرو است آن را شسته و آبکش میکنیم و جوانه های سبز شده را در یک ظرف دردار در یخچال قرار میدهیم.

الف – دانه های که باید حدود 6 تا 8 ساعت خیس کرد.

یونجه زمان جوانه زدن – 5 تا 6 روز

شنبلیله زمان جوانه زدن – 3 تا 4 روز

تربچه زمان جوانه زدن – 4 تا 5 روز

کنجد زمان جوانه زدن – 1 تا 2 روز

ب – دانه های که باید حدود 10 تا 18 ساعت خیس کرد.

نخود زمان جوانه زدن – 3 تا 4 روز

عدس زمان جوانه زدن  – 3 تا 5 روز

ماش زمان جوانه زدن – 3 تا 5 روز

سویا زمان جوانه زدن – 3 تا 5 روز

آفتاب گردان زمان جوانه زدن – 1 تا 2 روز

گندم زمان جوانه زدن – 2 تا 3 روز

چاودار زمان جوانه زدن – 2 تا 3 روز

ارزن زمان جوانه زدن – 3 تا 4 روز

خواص جوانه های سبز شده

جوانه ها دارای اسیدهای آمینه ، اسیدهای چرب ، قند طبیعی و مقداری زیادی املاح معدنی هستند . وقتی دانه را در آب خیس میکنیم آنزیمهای موجود در آن که تا آن زمان به صورت غیرفعال در دانه موجود بوده اند فعال میشود و نشاسته ی موجود در دانه تبدیل به قند،  پروتئین تبدیل به اسیدهای آمینه و چربی اشباع شده تبدیل به اسید چرب میشود. این فعالیت آنزیمی در جوانه باعث تحریک فعالیت های آنزیمی بدن انسان شده و این خود ، موجب سلامت و نشاط میگردد.

نکته :

  1. اگر بخواهید پوسته ی بعضی از جوانه ها مانند ماش یا سویا را از آن جدا کنیم جوانه های آماده شده را در یک کاسه ی بریزیم و آن را پر از آب می نماییم سپس به آرامی آن را هم می زنیم تا پوسته های آن روی سطح آب آمده و آب را خالی میکنیم تا پوسته از جوانه جدا شود ولی توصیه میشود با همان پوسته مصرف شود بدلیل دارا بودن الیافی که برای دستگاه گوارش مفید هستند.
  2. در طول روز بهتر است دو بار دانه ها را زیر و رو کرده تا همه آنها هوا گرفته و جوانه بزنند.
  3. از سبز کردن سیب زمینی ، گوجه فرنگی و لوبیا چشم بلبلی صرف نظر نمایید.

آموزش‌های مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای این آموزش ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید